AAA
Zespół Szkół w Kwiatkowicach - Przedszkole, Szkoła Podstawowa
Zespół Szkół w Kwiatkowicach woj. łódzkie - witamy na naszej stronie

Działalność innowacyjna

14 czerwca 2019 12:26 | Działalność innowacyjna

Szkolne laboratorium chemiczne

Pracownia biologiczno – chemiczna, zwana potocznie przez uczniów „siódemką”, co jakiś czas zamienia się w małe laboratorium chemiczne, a uczniowie zakładając fartuchy, okulary i rękawice wyglądają niemal jak profesjonalni chemicy. Tym razem uczniowie klasy III gimnazjum postanowili przeprowadzić doświadczenia, w których badali podstawowe właściwości białek, cukrów i tłuszczy. Mogliśmy dowiedzieć się między innymi, jak zachowuje się cukier puder pod wpływem wysokiej temperatury, badaliśmy właściwości fizyczne i chemiczne glukozy. Potwierdziliśmy fakt, że białka ścinają się nie tylko pod wpłwem wysokiej temperatury, ale także kwasów, zasad, alkoholi czy soli. Udowodniliśmy, w jakich produktach spożywczych znajdują się białka. Sprawdzaliśmy, czym różni się tłuszcz od substancji tłustej, odróżnialiśmy tłuszcze rożlinne od zwierzęcych, a w międzyczasie otrzymaliśmy także mydło. To tylko niektóre z doświadczeń, które wykonywali uczniowie podczas cyklu zajęć.

 

Zajęcia laboratoryjne zawsze wzbudzają zainteresowanie i wiele emocji, co doskonale widać na zdjęciach, ale najbardziej żal młodszych uczniów, którzy nie uczą się jeszcze chemii i w czasie przerwy z zaciekawieniem zaglądali do naszego „laboratorium” i z zazdrością obserwowali krążących po korytarzu Młodych Chemików.

Oby samodzielnie wykonane doświadczenia i wyciągnięte z nich wnioski na długo zostały w głowach naszych uczniów, bo jak powiedział kiedyś Leonardo da Vinci „Mądrość jest córką doświadczenia”.

To doskonały sposób, aby promować wśród uczniów potrzebę zgłębiania tajników bardzo ciekawych, choć trudnych przedmiotów przyrodniczych.Magdalena Grzybowska - nauczycielka chemii

Przeczytano: 189 razy. Wydrukuj|Do góry

Podczas zajęć chemicznych