AAA
Zespół Szkół w Kwiatkowicach - Przedszkole, Szkoła Podstawowa
Zespół Szkół w Kwiatkowicach woj. łódzkie - witamy na naszej stronie

Nasze sukcesy

29 marca 2015 14:17 | Nasze sukcesy

Joasia Wójtowicz wśród najlepszych z całej Polski w dziedzinie astronomii

W dniach 19-21 marca 2015 roku w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu odbyło się XLI Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne  im. Profesora Roberta Głębockiego, pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Grudziądza.

W seminarium uczestniczyli wybitni astronomowie - przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Polskiego Towarzystwa Astronautycznego.
W Komisji, która oceniała wystąpienia uczestników zasiedli:
dr Henryk Brancewicz - Przewodniczący
dr Maciej Mikołajewski
dr Krzysztof Rochowicz
dr  Maria Pańków
dr Magdalena Sroczyńska Kożuchowka
dr Adam Michalec
Seminarium poprowadził Pan Sebastian Soberski - kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Uczestnicy zaprezentowali swoje prace w trzech sesjach tematycznych:
I sesja ­ - OBSERWACJE NIEBA, TEMATY RÓŻNE
II sesja - UKŁAD SŁONECZNY, OBSERWACJE
III sesja ­ - GWIAZDY I WSZECHŚWIAT
Nasza uczennica - Joasia Wójtowicz zaprezentowała swoją pracę w sesii III. Tematem pracy było: „Niebo pełne gwiazd, czyli podstawy obserwacji astronomicznych i astrofotografii.” Uczennica zajęła 8 miejsce. Uważamy to za ogromny sukces. W seminarium występowali przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Było tylko kilku gimnazjalistów na łączną liczbę 21 uczestników z 12 województw.
Ogłoszenie wyników XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego, wręczenie nagród oraz uroczyste zakończenie odbyło się w Ratuszu Miejskim w Grudziądzu.
Podczas trwania seminarium w dniu 20 marca wszyscy mogli obserwować częściowe zaćmienia Słońca.
Opiekę dydaktyczną nad naszą uczennicą sprawuje p. Lidia Omiecińska - nauczycielka fizyki.
A oto jak o swoim pobycie w Grudziądzu i przeżyciach z tym związanych mówi sama Joasia:

"Poziom konkursu był wysoki, a ja byłam jednym z najmłodszych uczestników. Tym bardziej 8 miejsce uważam za sukces. Jednak wyjazd nie miał charakteru rywalizacji. Można było poznać młodych miłośników astronomii z całej Polski i wymieniać się doświadczeniami. W Grudziądzu pojawiło się również wielu znanych ludzi ze świata nauki i rozmowa z nimi była fascynującym przeżyciem. Ogromnych wrażeń dostarczyło piątkowe zaćmienie Słońca. Na szczęście pogoda dopisała i zjawisko można było podziwiać z dachu grudziądzkiego obserwatorium. Zaraz po zaćmieniu przyszedł czas na wygłoszenie mojego referatu. Wtedy stres minął, a ja ze swobodą opowiadałam o swoim hobby. Wspomnę tylko, że na ten sukces pracowałam nie tylko ja. Dziękuję m.in: nauczycielom z Gimnazjum, rodzicom, Sylwii Kaźmierczak oraz nauczycielom z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi."

My też gratulujemy Asi sukcesu i cieszymy się, że dzięki niej nasza szkoła - Gimnazjum w Kwiatkowicach - staje na równi z prestiżowymi szkołami ponadgimnazjalnymi z calej Polski.

Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A. Grzybowska

Przeczytano: 743 razy. Wydrukuj|Do góry