AAA
Zespół Szkół w Kwiatkowicach - Przedszkole, Szkoła Podstawowa
Zespół Szkół w Kwiatkowicach woj. łódzkie - witamy na naszej stronie

Aktualności

11 lutego 2021 11:07 | Aktualności

Zajęcia profilaktyczne w klasie III.

Każdy lęk ma swoje imię” – zajęcia profilaktyczne w klasie III szkoły podstawowej.

W dniu 02.02.2021 r. trzecioklasiści uczestniczyli w spotkaniu z pedagogiem szkolnym. Celem spotkania było uświadomienie sobie, co jest przyczyną sygnalizowanych przez uczniów lęków, przyjęcie postawy aktywnej - „z lękami nie jesteśmy sami”, werbalizacja emocji związanych z przeżywaniem lęku a przede wszystkim budowanie zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa w sytuacjach doświadczania emocji jaką jest strach.
Podczas zajęć uczniowie wysłuchali fragmentu opowiadania „Boję się” M. Musierowicz, które dało początek wypowiedziom trzecioklasistów na temat własnych lęków. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach opowiadając o swoich lękach, próbowały jednocześnie określić przyczyny lęku. Niewątpliwie, najciekawszym momentem zajęć było ćwiczenie indywidualne - „I po strachu”. Uczniowie rysowali oraz opisywali mazakami na balonach swoje lęki. Następnie przekłuwali balon szpilką a kawałki balonów czyli „lęki” wyrzucone zostały do kosza, a tym samym z umysłu. Było dużo hałasu, ale i radości wraz z przekonaniem, że lęk już nie wróci. Ponadto poznali sposoby reagowania w sytuacji pojawienia się nieprzyjemnych emocji związanych z lękiem czy strachem odczuwanym przed kimś lub przed czymś. Na zajęciach wspólnie omówiliśmy zasady spokojnego i zdrowego snu. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że korzystanie z urządzeń cyfrowych przed snem zaburza jego fazy, staję się przyczyna tzw. „strasznych snów” a mózg niestety, nie jest wypoczęty.

Trzecioklasiści wykonali również indywidualne amulety, które będą ich chroniły i pozwolą pokonać lęk.

Bardzo Wam dziękuję za udział w zajęciach. Jesteście odważni i pozytywnie zmotywowani do rozwijania nawyku zdrowego i aktywnego stylu życia.

Marzena Olszewska

Przeczytano: 65 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: