Zespół Szkół w Kwiatkowicach woj. łódzkie - witamy na naszej stronie

Aktualności

21 października 2020 10:39 | Aktualności

Zainteresowanie sztuką origami.

24 października przypada Światowy Dzień Origami – japońskiej sztuki składania papieru. Sztuka origiami znana jest od dawna. Narodziła się w Chinach, ale rozwinęła w Japonii, przez co kojarzona jest właśnie z krajem kwitnącej wiśni.

Origami jest ciekawą techniką plastyczną, która daje bardzo wiele możliwości. Składając papier dziecko uruchamia wiele zmysłów, dzięki czemu rozwija myślenie twórcze, konstrukcyjne, usprawnia spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Kształtuje też osobowość dziecka, ucząc je cierpliwości i skupienia. Origami pobudza również układ nerwowy, integrując pracę obu półkul mózgowych. W szkołach japońskich ten rodzaj sztuki jest obowiązkowym przedmiotem, gdyż składanie papieru pomaga m.in w nauce matematyki.

Pomimo, że do najbliższych obchodów Światowych Dni Origami zostały trzy dni, nasi pierwszoklasiści już dziś próbowali swoich sił w tworzeniu papierowych składanek.

Zajęcia praktyczne poprzedzone zostały także prezentacją multimedialną, Pani Marzena Olszewska - pedagog szkolny wyjaśniła dzieciom, co to jest origami i na czym polega ta technika, jakie są jej korzenie oraz zalety. Uczniowie obejrzeli wzorcowe obrazy zwierząt, kwiatów i postaci wykonane techniką origami płaskiego z koła. Poznały również podstawowe formy origami – bazę kwadratu i trójkąta. Następnie pierwszoklasiści przystapili do pracy z kolorowymi, niemal magicznymi kółkami odkrywając w sobie radość tworzenia.

Prace naszych pierwszoklasistów można podziwiać na zamieszczonych fotografiach. Zapraszam do galerii.

Marzena Olszewska

Przeczytano: 72 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: