Zespół Szkół w Kwiatkowicach woj. łódzkie - witamy na naszej stronie

Aktualności

22 września 2020 09:59 | Aktualności

Opakowaniom plastikowym mówimy STOP!

Plastik jest wszechobecny w naszym codziennym życiu – korzystamy z niego niemal cały czas, ponieważ znaczna część przedmiotów codziennego użytku jest wykonana z tego tworzywa. Wydaje się, że tak szeroko rozpowszechniony surowiec nie może szkodzić. Jest jednak zupełnie inaczej.

Z korzystaniem z plastiku wiążą się dwa podstawowe zagrożenia – jest on szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko, co wpływa zarówno na naturę, jak i na nas. Naukowcy obliczyli, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków, do 2050 roku w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb. Już teraz wielu badaczy dowodzi, że w ciele każdego z nas krążą cząstki plastiku – przyjmowane z wodą i pożywieniem. 

Powinniśmy szczególnie unikać plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku i tych z plastiku najgorszej jakości. Ze względów zdrowotnych i ekologicznych powinniśmy wybierać przedmioty z bardziej przyjaznych materiałów jak np. szkło, drewno, papier lub metal, płotno. Oczywiście nie jest możliwa całkowita rezygnacja z plastiku, jednak realne jest jego ograniczenie lub zastąpienie innymi surowcami. Większość działań nie wymaga od nas większego wysiłku, a może przynieść rzeczywisty wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na kondycję naszego otoczenia.

Tegoroczna akcja Sprzątania świata, organizowana w przedostatni weekend września przebiegała pod hasłem:

"Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Sergreguję". Ze świadomością dbania o zdrowie i środowisko, uczniowie klasy IV, V i VI wykonali torby na zakupy, z tkanin, które pozwolą wyeliminować z codziennego użytku polimerowe reklamówki. Zapraszamy do obejrzenia ciekawych i oryginalnych rozwiązań.

D.Antoniewska

Przeczytano: 75 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: